פשפש מיטה

איך להפטר מפשפש מיטה ? ומהם פשפשי המיטה ?

פשפשי המיטה הינם מזיקים מוצצי דם המהווים טפילים לאדם וליונקים נוספים. פשפשי מיטה בוגרים מגיעים לגודל של כ 4-5 מ"מ אורך. מבנה גופם אובלי ושטוח דבר המאפשר להם לעבור דרך הסדקים הצרים ביותר. צבעם: חום אדמדם. צבע הנימפות נוטה לצהבהב.

בעלי גלגול חסר המורכב משבעה שלבים: ביצה, חמישה שלבי נימפות ובוגר. פעילים בעיקר בשעות הלילה אך יעקצו בזמן רעב גם במהלך היום. עקיצת הפשפש אינה מורגשת בזמן השינה. את העקיצות ניתן יהיה לראות על גבי כל הגוף ובעיקר באזורים החשופים של הזרועות, רגליים ופנים. ריקו הדברה – מדביר מוסמך

מחזור חיים של פשפש מיטה

נקבת פשפש המיטה מגיעה לבגרות 5-8 שבועות משבקעה מהביצה. כל נקבה מטילה בכל הטלה כ 10-50 ביצים וסה"כ במהלך חייה בין 200 ל 500 ביצים. בוגרי הפשפשים יכולים לחיות עד כשנה ויכולים להעביר חודשים רבים מחייהם בהמתנה למנת דם מתאימה.

אזורי נגיעות
בישראל ניתן למצוא פשפשי מיטה פזורים בכל רחבי הארץ. את עיקר הפשפשים מוצאים בבתי הארחה, בתי מלון, אכסניות, בתי סוהר, מבנים תעשייתיים ועוד אך גם בבתים פרטיים רבים. בתוך הבית, יימצאו הפשפשים בעיקר באזור המיטות אך גם בספות, שטיחים, מאחורי תמונות, סדקים ופתחים בקירות המבנה.

מאפייני הדבקה בפשפשי מיטה

הדבקה פאסיבית: פשפשי מיטה מועברים ממקום למקום בתיקים, בגדים רהיטים וחפצים. האוכלוסיות הנמצאות בסיכון הגדול ביותר להידבקות בפשפשי המיטה הינם טיילים, חיילים, עולים חדשים, עובדים זרים וכל מי שעובר ממקום למקום ומעביר איתו באין מודע גם את הפשפשים. העברה אקטיבית: מרגע שהתמקמו פשפשי מיטה בחלל מסוים, הם יוכלו לעבור באופן עצמאי בהליכה איטית (1.2 מטר לדקה), בין החדרים באותו הבית או בין דירות באותה הקומה.

זיהוי ואבחנה של פשפשי מיטה

את פשפשי המיטה נוכל לזהות על פי כמה סימנים: מציאת פרטים חיים בוגרים או נימפות, שאריות של נשלים, מציאת תיקי ביצים או זיהוי כתמי דם על גבי המזרון.

טיפול בפשפשי מיטה

טיפול בפשפשי המיטה יעשה רק בשילוב של מספר שיטות שונות המשלימות אחת את השנייה ומובילות להדברה מלאה של כל הפשפשים בבית. הטיפולים יבוצעו על פי השלבים הבאים:

  • שלב הראשון – ניטור ואבחון של המקום הנגוע. האם אכן קיימת נגיעות, מהי מידת הנגיעות, היכן מוקדי הטיפול העיקריים.
  • שלב שני – הדרכת הלקוח ומשפחתו לגבי אופן הכנת הבית לטיפול.
  • שלב שלישי – הטיפול עצמו. לכל חלל נגוע יותאם טיפול אופייני. אנו נשתמש במספר רב של שיטות הדברה ובניהן: קיטור יבש, שואבי אבק חזקים, איוד ע"י שימוש בגז CO2 וריסוס כפעולה משלימה בלבד.
  • שלב רביעי – ניטור חוזר. בדיקה מקיפה לאחר מספר ימים לצורך מעקב אחר הצלחת הטיפול ותדרוך הלקוח לגבי ניטור עצמי עתידי.

ריקו הדברות – מדביר בבאר שבע